اصفهان - ایرنا - مسوول ثبت و غربالگری سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: غربالگری سرطان سینه برای ن بالای ۳۰ سال با توجه به شیوع بالای این بیماری و اهمیت تشخیص به موقع آن، ضروری است.

زهرا روانخواه روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بُروز سرطان سینه در استان اصفهان رو به افزایش است و این بیماری، شایع ترین نوع سرطان در میان ن بشمار می آید.

وی با بیان اینکه اصفهان جزو استان های با بُروز بالای سرطان سینه در کشور است، اظهار داشت: حدود نیمی از بیماران مبتلا به سرطان سینه کمتر از ۵۰ سال سن دارند بهمین دلیل غربالگری این نوع بیماری برای ن بالای ۳۰ سال توصیه و تاکید می شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار موجود در سال ۹۷ حدود یکهزار و ۶۵۰ بیمار جدید مبتلا به سرطان سینه در استان اصفهان شناسایی شد، اضافه کرد: این تعداد نسبت به سال قبل آن یعنی ۹۶ حدود یکصد نفر افزایش یافت.

مقالات بیشتر:بهترین رنگ و مش کار غرب تهران

روانخواه با اشاره به اینکه ن می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در همه شهرها و روستاها از خدمات غربالگری سرطان سینه بهره مند شوند، گفت: در این غربالگری، علاوه بر آموزش علائم سرطان، اقدامات لازم برای تشخیص به موقع بیماری و شناسایی آن انجام می شود.

وی از جمله علائم سرطان سینه را وجود توده، تغییر در قرینه بودن، قوام بافت، تغییرات پوستی و رنگ و ترشحات خونی سینه عنوان و خاطرنشان کرد: اگر ن هر یک از این علائم را در بدن خود مشاهده کردند در اسرع وقت به مراکز بهداشتی یا پزشک بویژه متخصص جراحی فعال در زمینه سرطان سینه مراجعه کنند.

مسوول ثبت و غربالگری سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مهمترین عوامل پیشگیری کننده از ابتلا به سرطان سینه را سبک زندگی سالم، وزن متعادل، ورزش، تغذیه سالم و مصرف نکردن دخانیات و الکل دانست و تصریح کرد: گسترش زندگی شهرنشینی، بالا رفتن میانگین سنی جمعیت، مسائل ژنتیکی، آلاینده های محیطی و افزایش استعمال سیگار و قلیان در بین ن در سال های اخیر بر رشد این بیماری تاثیر داشته است.

روانخواه با تاکید بر اینکه سرطان سینه در صورت تشخیص به موقع، درمان پذیری بالایی دارد، افزود: غربالگری این نوع سرطان در کشورهای پیشرفته از ۵۰ سالگی آغاز اما در کشورمان این کار از بالای ۳۰ سالگی توصیه می شود.

وی، سن اولین بارداری و شیردهی را نیز در ابتلا به سرطان سینه در میان ن موثر دانست و توضیح داد: مطالعات نشان می دهد نی که نخستین بارداری آن بالای ۳۵ سالگی باشد احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنها مقداری بالاتر می رود.

وی درباره آخرین ضعیت طرح غربالگری سرطان سینه برای ن در شهر اصفهان گفت: این برنامه از سال گذشته در دستور کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار گرفت اما در چند ماه اخیر، پیک‌های همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ بر آن تاثیر گذاشت.

 

روانخواه افزود: این طرح همچنان در مراکز بهداشتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حال اجراست و ن می توانند با مراجعه به این مراکز از خدمات رایگان آن استفاده کنند.

به گفته وی، ن در شهرهای کوچک و روستاها استقبال بهتری از غربالگری سرطان سینه دارند اما در شهرهای بزرگ از جمله کلانشهر اصفهان این موضوع از سوی ن چندان جدی گرفته نمی شود.

سرطان سینه به رشد کنترل نشده سلول‌های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول گفته می شود؛ از نشانه های آن می توان به وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل، درد یا حساسیت در سینه، هر گونه تغییر شکل، رنگ و اندازه در سینه و هرگونه ترشح روشن یا خونی از سینه اشاره کرد.

مقالات دیگر:تشریفات مجالس شمال تهران

انجام اولین زایمان بی درد به روش بی حسی موضعی (اسپاینال) در بهار

۲ مرکز غیرمجاز زیبایی در لرستان پلمب شد

طعنه یک اصلاح طلب در مورد حضور زنان در سیاست: افراد فاسد نگران حضور بانوان در عرصه سیاست هستند!

سینه ,سرطان ,ن ,اصفهان ,غربالگری ,سال ,سرطان سینه ,غربالگری سرطان ,سینه در ,علوم پزشکی ,دانشگاه علوم ,علوم پزشکی اصفهان ,مراکز بهداشتی وابسته ,غربالگری سرطان دانشگاه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

حسین عسکریان جامع ترین وبلاگ اخبار شهری avanazma IDPay.ir/ketab1401/file تولید و عرضه کننده انواع آهنربا گرافیک مذهبی پروژه درس اصول تنظیم قراردادها و مذاکرات تجاری پمپ آب خرید فالوور ارزان و واقعی اینستاگرام محمد رضا محتشم